Náhradní plnění je jednou z možností firem, jak splnit svou povinnost podpory osob se zdravotním postižením (OZP). Tuto povinnost popisuje zákon č. 435/2004, o zaměstnanosti. Zaměstnavatel zaměstnávající více než 25 osob musí zaměstnávat alespoň 1 člověka se zdravotním postižením.  Může se však stát, že z různých důvodů nejste schopni zaměstnávat OZP. Povinné plnění lze plnit i dalšími způsoby.
 
Zákon nabízí 3 možnosti, jak povinné plnění splnit:
 
Přímým zaměstnáváním OZP na trhu práce. Každý zaměstnavatel s více než 25 zaměstnanci by měl zaměstnávat 4 % OZP z celkového počtu. Na 25 zaměstnanců tedy jednoho se zdravotním postižením.
 
Finančním odvodem státu (znamená to 2,5 násobek průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí sledovaného kalendářního roku za každou OZP, kterou by zaměstnavatel měl zaměstnat).
 
Odběrem služeb v rámci náhradního plnění prostřednictvím aktérů chráněného trhu práce.
 
 
Zde je kalkulačka náhradního plnění, která spočítá úsporu při odběru služeb: kalkulačka náhradního plnění 
 
Je možná kombinace plnění. Co se stane, pokud povinný podíl nesplním?
 
V případně nesplnění plnění může mu stát firmě udělit pokutu až 1 000 000 Kč. Kontrolu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a náhradního plnění mají na starosti příslušné úřady a inspektoráty práce.
 
Kromě finanční sankce však nenaplňujete ani aspekt společensky odpovědného podnikání, což může negativně
 
Je třeba vzít i v potaz otázku prospěšnosti pro společnost. Ta se projevuje zejména v případě, kdy je zaměstnavatel schopen OZP zaměstnávat ve větší míře než zvyšovat jejich závislost na dávkách ze státního rozpočtu.
 
 
Díky nákupu služeb produktů a služeb od aktérů na chráněném trhu práce můžete splnit zákonnou povinnost a podpořit zaměstnávání OZP, získat kvalitní vztah s dodavatelem a navíc ušetřit. 
   

Jaké jsou podmínky?

 

1. Presence na webu zdarma. Nejdříve se zaregistrujte a poté vložte do kolonky "vlož svůj profil / projektovou nabídku" presentaci toho co Vaše dílna umí a co byste rádi nabídli. Doporučujeme uvést maximum možných informací včetně konkrétních cen a konkrétních projektů. Případně se i na nás obraťte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Vše můžeme později opravit.  

   
 
2. Jobula.cz zahájí marketingovou činnost ve snaze přivést registrovaným a presentovaným chráněným dílnám novou klientelu.  
   
 
3. Chráněná dílna se zaváže poskytnout všem klientům, kteří poptají práci přes Jobula.cz 3% /nebo větší / slevu na projektové práce oproti běžným klientům.  V případě úspěšného provedení projektu a zaplacení klientem odvede chráněná dílna Jobula.cz provizi "success fee", buď fixní nebo procentuální. Sazebník, zohledňující velikost projektu - a z toho plynoucí provizi, spolu vyjednáme. Cílem je spravedlivá odměna pro všechny aktéry, která vytvoří dlouhodobá, trvale udržitelná spojenectví - chráněná dílna se stane součástí ekosystému , který se bude snažit stávajícím i novým klientům presentovat nabídky práce chráněných dílen jako sociálně, ekonomicky, kvalitativně i daňově příznivý dodavatelský sektor. 
   
 
Projekt Jobula.cz se teprve rozvíjí a proto prosíme o trpělivost  s případnými změnami, které budeme pilovat i v závislosti na odezvě. Výhoda tvorby ekosystému může vést k tvorbě nové klientely, která o daňových a komerčních výhodách práce chráněných dílen doposud neměla dostatek informací. Neváhejte se s námi spojit na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., rádi promluvíme a systém společně nastavíme.